تعداد بازدید : 3590

مفاهیم جیگینگ - اسپید جیگینگ

کاربر جديد تعداد پست : 100
سپاس شده  : 16

آموزش مفاهیم روش جیگینگ در ماهیگیری آبشور:

جیگینگ در لغت به معنی جست و خیز کردن است و این روش هم دقیقا بر همین مبنا ساخته شده، طعمه های جیگ بر خلاف طعمه های اسپینینگ، ترولینگ، پاپینگ و ... برای حرکت و رقص خاصی در آب طراحی نشده اند و به حرکت در آوردن آنها منحصرا توسط حرکات نوک چوب و کمک گرفتن از وزن آنها بوسیله ی خلاقیت ماهیگیر انجام می شود.

تعداد زیادی از شما احتمالا با طعمه های جیگ هد کار کردید و همین باعث برداشت اشتباه خیلی رایجی شده است، عمده ی طعمه های جیگ هد مربوط به روش اسپینینگ و سایر روش های زیر مجموعه است که اساسا با ورتیکال جیگینگ تفاوت دارند، حتی به لحاظ تعریف کلاسیک، طعمه های میکروجیگ و اولترا لایت جیگینگ هم دو کاربرده هستند و می توانند هم برای تکنیک های جیگینگ و هم برای تکنیک های اسپینینگ بکار برده شوند.

ورتیکال جیگینگ یا جیگینگ عمودی(اسم) شامل 2 زیر شاخه ی کلی است: اسپید جیگینگ شامل زیر مجموعه های اسپید جیگینگ کلاسیک، میکرو جیگینگ و اولترا لایت جیگینگ و اسلو جیگینگ شامل اسلو جیگینگ کلاسیک، های پیچ، اسلو پیچ و لانگ فالینگ. این تقسیم بندی برای این انجام شده چون این 2 روش اصلی در تجهیزات مورد استفاده بخصوص طعمه ها متفاوت هستند.

به صورت مشخص طعمه های جیگی که با وزن غیر متوازن ( دارای یک طرف سنگین تر به نام اغتشاش ساز) ساخته شده اند صرف نظر از اینکه این قسمت سنگین تر در بالا قرارگرفته باشد یا در پایین و صرف نظر از سایر تفاوت های ظاهری، برای روش اسپید جیگ مناسب بوده و طعمه هایی که با وزن متوازن ساخته شده اند (شامل طعمه هایی که وزن آنها بصورت یکنواخت در طول آنها پخش شده و یا طعمه هایی که مرکز ثقل آنها در وسط قرار گرفته) و صرف نظر از سایر تفاوت های ظاهری برای روش اسلو جیگینگ بکار می روند( استثناهایی برای هر دو این موارد وجود دارد).

یکی از مهمترین تعاریف در اجرای روش های جیگینگ " بازه ی اجرای تکنیک" است، تعریف بازه ی اجرای تکنیک یعنی بازه ای عمودی در عمق آب که شما جیگینگ را در آن اجرا می کنید، این بازه بسته به موقعیت اجرای تکنیک از زیر قایق و یا از کف بستر محاسبه می شود، مثلا امکان دارد که ما در منطقه ای که عمق آن 25 متر هست در حال جیگینگ هستیم، بسته به موقعیت ممکن است که ما یک دامنه ی 12 متری را برای اجرای تکنیک انتخاب کرده باشیم که این بازه می تواند بطور مثال از 6 متر زیر قایق تا 18 متر پایین تر و یا از یک متر بالای بستر تا 13 متر بالاتر انتخاب شده باشد.

در اجرای تکنیک های جیگینگ از این حرکت ها استفاده می شود، بالا کشیدن توسط دسته ی چرخ، جرکینگ عمودی، توقف، تکان دادن، شوک و غرق ( البته یک هنگ تایم هم هست که ترجمش یکمی سخت بود و نزدیک به توقف هست ولی یکم طولانی تر).

خوب برای شروع سراغ اسپید جیگ می رویم که تقریبا همه ی افراد مبتدی با آن وارد دنیای جیگینگ می شوند و از همه ی روش ها پر کاربرد تر و با اجرای راحت تر بوده و موفقیت اولیه با استفاده از آن بزودی حاصل خواهد شد.

اول از همه باید بگویم که جیگینگ در کل یک روش جدید بوده که با حمایت ماهیگیران و کمپانی های ژاپنی بخصوص شیمانو صاحب یک موقعیت ممتاز جهانی شده و بصورت باورنکردنی در حال فراگیر شدن و تبدیل شدن به روش شماره ی یک بیگ گیم در دنیاست، به نحوی که اصطلاح به طوفان جیگینگ بپیوندید از داغ ترین هشتگ های مربوط به ماهیگیری در دنیای مجازی بوده است.

شما برای پرداختن به اسپید جیگ با دشواری زیادی روبرو نخواهید بود، تجهیزات مورد نیاز شما:

چوب:

برای اسپید جیگ شما به یک چوب فست با پاورهوی احتیاج دارید چون چوبی که نوک آن بازی زیادی داشته باشد بخش بزرگی از نیروی شوک های شما را خنثی کرده و باعث بازی کم و ناقص طعمه و همچنین خستگی زیاد شما خواهد شد.

 چرخ:

بهترین چرخ برای این روش یک چرخ اسپینینگ قوی و سرعت بالا با اسپول بزرگ است و یک پیشنهاد خوب می تواند چرخی باشد که سرعت جمع کردن نخ( نه سرعت گیربکس) آن یک متر یا بیشتر به ازای هر دور چرخیدن دسته باشد.

جیگ:

بهترین طعمه های جیگ برای این روش طعمه های بلند و نیمه بلند با یک طرف سنگین تر هستند که بسته به نوع تکنیک و منطقه ماهیگیری ممکن است از طیف سوزنی تا تیغه های پهن , قسمت اغتشاش ساز(سنگین تر) نزدیک به لیدر یا در پایین  ویا با سایر تنوع ها در تولید انتخاب شده باشند.

نخ:

در انتخاب نخ شما به ذهنیت خود وابسته هستند، انواع نخ های براید و مونوفیلامنت مخصوص جیگینگ در بازار در دسترس خواهند بود ولی نکته ی مهم در انتخاب نخ اصلی، توجه به وزن طعمه ی جیگ است به نحوی که ضخامت نخ اصلی بخصوص در مونوفیلامنت ها نباید مانع از حس کردن راحت وزن طعمه در آب باشد.

لیدر:

بسته به ماهی هدف شما می توانید از انواع لیدرهای مونوفیلامنت پلاستیکی و یا فلورکربن ضد شوک (شوک لیدر) و یا لیدرهای سیمی از نوع بافته و یا تک رشته استیل استفاده کنید، انتخاب طول لیدر در شرایط مختلف، فوت کوزه گری در این رشته است.

ترجمه و توضیح برای اصطلاح جرکینگ:

ما در اسپینینگ با چرخاندن دسته چرخ، نخ را جمع می کنیم، وقتی نیاز به سرعت خیلی زیادی باشد و یا نیاز به کنترل خیلی دقیق سرعت جمع کردن مثلا در اسپینینگ دریایی خیلی سریع یا پاپینگ یا جیگینگ (در جیگینگ عموما برای کنترل دقیق سرعت) ما بجای روش  معمول اسپینینگ از جرکینگ استفاده می کنیم یعنی با نوک چوب طعمه را جلو یا بالا کشیده و با دسته چرخ نخ جلو کشیده شده رو جمع می کنیم ، دقیقا مثل پمپ کردن ولی بدون فشارناشی از مبارزه ی ماهی.

در جیگینگ، ورتیکال جرکینگ یکی از حرکت های اصلی درروش اسپید جیگینگ خواهد بود.

در ورتیکال اسپید جیگینگ، هم وضعیت کاملا عمودی نخ اصلی نسبت به ماهیگیر و هم نخ مایل شده تا 35 درجه (تئوری) در اثر فشار جریان آب ناشی از جزر و مد تغییر محسوسی در راندمان موفقیت این روش نخواهد داشت و  در صورت افزایش این زاویه باید نسبت به انتخاب طعمه ی سنگین تر اقدام نمود.

در کل برای اسپید جیگینگ کلاسیک وزن طعمه ها از 60 گرم(درتعداد کمی از منابع 40 گرم) تا 800 گرم(تولید تجاری) و بالاتر(معمولا تولید شخصی سازی شده) ذکر شده ولی معمولا طعمه های پرکاربرد بخصوص در خلیج فارس از 160 گرم تا 350 گرم انتخاب می شوند. (طعمه های با وزن کمتر از 60 گرم مربوط به تکنیک های میکروجیگینگ و اولترا لایت جیگینگ هستند).

در این روش، تکنیک ها با تحرک عمودی خیلی زیاد و تحرک افقی کم طعمه همراه هستند و فرکانس شک دادن ما بسیار سریع و شدید است.

گرداوری کننده، مترجم و نویسنده: آرش امینی

پاییز 1396

مفاهیم جیگینگ - اسپید جیگینگ مفاهیم جیگینگ - اسپید جیگینگ مفاهیم جیگینگ - اسپید جیگینگ مفاهیم جیگینگ - اسپید جیگینگ

ویرایش شده توسط آرش امینی در تاریخ ۲/۱۰/۱۳۹۶   ۱۵:۴۳
یک کاربر از این پست مفید تشکر کرده است. نمایش سپاس ها
شماره صفحه
برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
شبکه اجتماعی تخصصی ماهیگیران ایران

برای عضویت در خبرنامه
ایمیل خود را وارد کنید