تعداد بازدید : 6412

مهار ماهی صید شده

کاربر جديد تعداد پست : 28
سپاس شده  : 26

به نام خدا 


 یکی از بزرگترین دغدغه های ماهیگیران موفقیت در به قلاب انداختن ماهی و البته ماهی درشت و اصطلاحا سایز می باشد و همواره  پرسش هایی چون " ماهی کجا بهتر میزند ؟ "    " به چه طعمه ای بهتر میزند ؟"  و مواردی از این دست غالب پرسش های ماهیگیران از خود و دیگران را تشکیل میدهد  . 


اما  پرسشگران این موارد که "مهم " نیز هستند ، غالبا هیچ پرسشی مبنی بر اینکه بعد از به قلاب انداختن ماهی باید چه کنند ، را نمیپرسند . از این روست که به طور معمول شاهد رفتار های غیر صحیح در مهار ماهی می باشیم و البته چه ماهیان درشت و قابل توجهی که در اثر هیجان و عملکرد نادرست در این مقطع از دست بسیاری از ماهیگیران گریخته اند ...


در این نوشتار که مبتنی بر تجربه شخصی و مطالب ترجمه شده ارائه میگردد  ، مواردی از الزاماتی که در مهار ماهی مورد نیاز است ، ذکر  میگرددپاره شدن نخ اصلی یا ریسه ، صاف شدن قلاب  و در آمدن قلاب از دهان ماهی عوامل اصلی فرار ماهی میباشند و مواردی که به شرح ذیل ارائه میگردند ، راهکار هایی برای به حداقل رساندن از دست دادن ماهی میباشد  


1- نخستین عنصر یاری بخش در مهار اولیه ماهی ، خاصیت کشسانی نخ اصلی می باشد . نخی که خاصیت کشسانی مناسب و مقاومت مطلوب داشته باشد فشار های اولیه و ناگهانی ماهی را تا حدودی تحمل کرده و فرصت لازم را برای واکنش های بعدی ماهیگیر ، ایجاد میکند.


2- دومین ویزگی مهم در این زمینه انعطاف مناسب چوب در اثر این فشار هاست که مکمل ویژگی کشسانی نخ عمل کرده و نقش بسزایی در کنترل ماهی ایفا میکند . 


3- عامل دیگری که یک ماهیگیر برای مهار ماهی از آن سود میجوید ، عکس العمل های مناسب  ماهیگیر در حرکت دادن چوب ماهیگیری متناسب با واکنش های بعضا انفجاری ماهی میباشد . این امکان در مواردی که کشش نخ و انعطاف چوب در نقطه نهایی خود هستند ، عامل بسیار مهمی در حفظ ماهی بر سر قلاب خواهد بود .4- و اما موثر ترین ابزار در مهار ماهی را میتوان "سیستم کلاچ" چرخ نامید . با استفاده صحیح از این سیستم امکان فرار ماهی در اثر عوامل اصلی ذکر شده به حداقل میرسد . در استفاده از "سیستم کلاچ " روال بر این است که با فشار هر چه بیشتر ماهی برای فرار ، با باز کردن کلاچ و ازاد شدن نخ در اثر فشار یاد شده از فشار بر عوامل نگه دارنده ماهی کاسته میشود . یکی از اشتباهات رایج در بین ماهیگیران ، استفاده صرف از چرخ برای جمع کردن ماهی می باشد. در صورتی که روال صحیح با عمل به اصطلاح " پمپ کردن " منجر به کاهش فشار مستقیم به چرخ و استفاده بهینه از عواملی خواهد بود که پیشتر ذکر شدند . 


برای امکان باز شدن بیشتر و راحت تر نخ از روی اسپول چند روش وجود دارد که یک ماهیگیر در هنگام مهار ماهی و جمع کردن آن میتواند به تناوب از آن سود جوید . 


روش اول باز و بسته کردن مستقیم کلاچ با استفاده از پیچ مربوطه است . باید در نظر داشت که استفاده از این روش تاخیری هر چند کوتاه را در پی دارد که با توجه به عکس العمل های بسیار سریع و ناگهانی ماهی میتواند نتیجه نا امید کننده ای رقم بزند .


از این رو بنا به تجربه شخصی ام پیشنهاد میکنم در طول مهار ماهی کلاچ در وضعیت نیمه بسته تنظیم گردد . به گونه ای که با فشار لحظه ای و یا ممتد ماهی ، امکان باز شدن نخ وجود داشته باشد . در این وضعیت میتوان با فشار دست روی اسپول یک ترمز موثر ایجاد کرد و در زمان فشار ماهی با با تنظیم فشار دست بر روی اسپول سرعت باز شدن نخ را کنترل نمود .


 گاهی اوقات پیش می آید که برداشتن دست از روی اسپول به طور کامل نیز پاسخگوی میزان باز شدن نخ به طور مناسب نمی باشد . در این مواقع ، نظر دوستان را به یک نکته ظریف و بسیار کاربردی جلب میکنم :


"زاویه قرار گرفتن چوب ماهیگیری با امتداد نخ ، عاملی  تعیین کننده در میزان باز شدن نخ از روی اسپول میباشد "


در واقع در وضعیت کلاچ نیمه باز چنانچه امتداد چوب و نخ اصلی ،زاویه  کوچکی  داشته باشند نخ با سرعت کمتری از روس اسپول باز میگردد و هر چه این زاویه بزرگتر کردد این سرعت افزایش پیدا کرده و با هم راستا شدن چوب و نخ اصلی در عین  قطع شدن سیستم انعطاف چوب ، نخ با حداکثر سرعت ممکن در اثر فشار ربوطه از روی اسپول باز خواهد شد . 


به بیان ساده تر در هنگامی که کلاچ چرخ در حالت نیمه باز قرار دارد ،با فشار ناگهانی ماهی ، میتوان چوب را در وضعیت هایی که زاویه بزرگتری با نخ ایجاد کند ، نگاه داشت تا نخ  اصلی ،راحت تر از روی اسپول باز شود . *** توضیح  موارد ذکر شده در این مطلب صرفا برای ماهیان آب شیرین بوده و تمرکز آن بیشتر روی مهار کپور ماهیان می باشد به امید موفقیت 


بهزاد فتحی


به اشتراک گذاشته شده از تایم لاین بهزاد فتحی
یک کاربر از این پست مفید تشکر کرده است. نمایش سپاس ها
شماره صفحه
برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
شبکه اجتماعی تخصصی ماهیگیران ایران

برای عضویت در خبرنامه
ایمیل خود را وارد کنید