کاور Navid_Golden
Navid_Golden
عکس پروفایل Navid_Golden

تایم لاین


سلام وقت بخیر ..به نظرتون چه ماهی از طرف جنوب برای شهرهای شمالی لذیذتر و بهتره؟


+
نظرات کاربران:

   ویرایش در:۱۳۹۶/۲/۹   ۱۴:۰۲
2 
Navid_Golden

کلاچ (یا Drag) چیست؟

سیستم کلاچ وسیله ایست مکانیکی که فشاری متغیر بر اسپول نخ یا سیستم محرکه وارد می­کند تا به صورت یک ترمز اصطحکاکی در مقابل آن عمل نماید. این سیستم پس از به قلاب افتادن ماهی، مقاومت را به گونه­ای بر نخ ایجاد می­کند تا بدون پاره شدن نخ به بیرون کشیدن ماهی کمک نماید. به کمک چوب انعطاف­پذیر و مهارت­های ماهیگیر، سیستم کلاچ اجازه می­دهد تا ماهی­هایی سنگین­تر از وزن قابل تحمل نخ صید شود.

مجموعه سیستم کلاچ معمولا شامل تعدادی دیسک (واشر) می­شود که به صورت گروهی بر روی میله اسپول یا در برخی موارد بر روی میله محرکه قرار داده شده­اند. اصولا یک پیچ یا اهرم وجود دارد که واشرها را به هم می­فشارد؛ هرچه فشار بیشتر باشد مقاومت بیشتری تولید خواهد شد. واشرهای کلاچ معمولا از موادی مانند فولاد، تفلون، فیبر کربن، پلاستیک­های تقویت شده و یا آلیاژهای فلزی ساخته می­شوند. از آنجایی که یک ماهی بزرگ می­تواند قدرت کششی فراوانی تولید کند، چرخ­هایی با نیروهای کلاچ بالاتر از موادی سخت­تر و مقاوم­تر در برابر حرارت استفاده می­کنند. یک سیستم کلاچ خوب باید پایدار، بادوام و روان باشد.

چرخ­های اسپینینگ دو نوع کلاچ دارند: جلو (Front) یا پشت (Rear). کلاچ­های نوع جلو که پیچی تنظیم کننده بر روی اسپول دارند از نظر مکانیکی ساده­تر و معمولا در کارایی و توانایی تولید نیروهای بالاتر پایدارتر هستند. کلاچ­های نوع پشت با پیچی تنظیم کننده در زیر چرخ، از نظر مکانیکی پیچیده­تر بوده و معمولا به اندازه نوع جلو دقیق یا روان نیستند چون خود کلاچ اغلب بخشی از میله محرکه است و نه بر روی اسپول. به هر حال تنظیم کردن آنها در هنگام مبارزه آسان­تر است.

چرخ­های بالای چوب (ترولینگ یا بیت کستینگ) معمولا شامل یکی از دو نوع کلاچ ستاره­ای (Star) یا اهرمی (Lever) می­شوند. پرکاربردترین و ساده­ترین نوع کلاچ ستاره­ای است. علت نام­گذاری این نوع کلاچ شکل ستاره مانند پیچ تنظیم کننده آن است. کلاچ­های ستاره­ای با چرخش پیچی عمل می­کنند که فشار روی واشرها (که عموما بر روی دنده محرک اصلی قرار دارند) را افزایش یا کاهش می­دهد. چرخ­های با کلاچ ستاره­ای اصولا اهرمی جداگانه دارند که به چرخ اجازه می­دهد تا با خلاص کردن اسپول در حالت اسپول آزاد (Freespool) عمل نماید و اسپول با کمترین اصطحکاکی بچرخد. وضعیت اسپول آزاد در پرتاب استفاده می­شود و همچنین به نخ یا طعمه زنده اجازه حرکت آزادانه را خواهد داد.

کلاچ­های نوع اهرمی به صورت پله­ای فشار را بر روی واشرهایی که بر روی خود اسپول قرار دارند وارد می­کنند. بیشتر این کلاچ­ها موقعیت­های کلاچ از پیش تعریف شده­ای دارند برای حالت­های حمله (فشار کم تا قلاب از دهان ماهی خارج نشود)، کامل (پس از نشستن قلاب در دهان ماهی به کار می­رود) و اسپول آزاد. چون واشرها بر روی اسپول قرار گرفته­اند بنابراین می­توانند بزرگ­تر باشند و مقاومت و چرخش روان­تری از خود نشان دهند. ضعف این نوع کلاچ این است که در حالت اسپول آزاد ممکن است مقداری مقاومت ناخواسته وجود داشته باشد که به علت چگونگی عملکرد و طراحی کلاچ اهرمی می­باشد.

نوید عباسی


Navid_Golden
+
نظرات کاربران:

   ویرایش در:۱۳۹۶/۲/۹   ۱۴:۰۵
0 
Navid_Golden

با سلام

بنده نوید عباسی از علاقمندان به رشته ورزشی ماهیگیری هستم و برای یادگیری خودم و آشنایی دیگران با این رشته از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهم کرد.
همچنین به عنوان ادمین در کانال «ماهیگیر طلایی» مشغول به فعالیت هستم.

برای عضویت در کانال ماهیگیر طلایی میتونید به نشانی زیر مراجعه فرمایید

https://t.me/goldenfisher

زنده باد ماهیگیری ورزشی
 74


+
نظرات کاربران:

گالری تصاویر

شبکه اجتماعی تخصصی ماهیگیران ایران

برای عضویت در خبرنامه
ایمیل خود را وارد کنید